Абревіатура DASH (розшифровується як Dietary Approaches to Stop Hypertension) означає «Харчові підходи для протидії гіпертензії». Простіше кажучи — це збалансована дієта проти підвищеного артеріального тиску. 

Доведено, що ця дієта ефективно знижує  вагу, рівень холестерину, а також зменшує ризик виникнення декількох типів раку, серцево-судинних захворювань, інсульту, серцевої недостатності, ішемічної хвороби серця, утворення ниркових каменів, діабету, а також може сповільнити прогресування ниркової хвороби. Ця дієта корисна і як профілактика, і як лікувальне харчування, коли людина вже захворіла.

Дієта DASH — це модель збалансованого харчування з високим вмістом клітковини, низьким або помірним вмістом жирів, багата на калій, кальцій і магній. Вона орієнтована на переважно рослинну їжу, багата на фрукти і овочі, горіхи, молочні продукти з низьким вмістом жиру, пісне м'ясо, рибу та птицю, цільнозернові продукти. Сіль у приготуванні страв практично не використовується, натомість їжу присмачують спеціями, прянощами, соком цитрини, запашними оліями.

Рекомендовано три прийоми їжі  плюс три перекуси на день. Кількість порцій може змінюватися залежно від необхідної кількості калорій, в залежності від віку, статі, ступеня фізичної активності та індивідуальних особливостей.

Як перейти на DAS
H-дієту поступово?

  • додавати додатково порцію овочів на обід і на вечерю;
  • обмежувати м'ясо, замість нього додавати в раціон більше бобових;
  • вибирати продукти зі зниженою кількістю солі, спробувати замінити сіль соком цитрини, орегано, карі, часниковим порошком, іншими спеціями;
  • не додавати сіль, коли варите крупу або макарони;
  • промивати консервовані продукти (наприклад, квасолю), щоб видалити надлишки солі.

Ця дієта визнана однією з кращих для профілактики і лікування цукрового діабету та рекомендована лікарем-кардіологом «Лікувально-діагностичного центру святого Луки», доцентом кафедри внутрішньої медицини ІФНМУ Ванджурою Ігорем Юрійовичем,  як одна з найефективніших при серцево-судинних захворюваннях.