На порозі стоять найулюбленіші свята, і кожний чекає на них із нетерпінням. Як святкувати, щоб у памяті залишились  тільки радісні згадки?  Цікаво,  як народні традиції, збережені у приказках та прислів’ях різних народів, трактують культуру споживання їжі та напоїв, за святковим столом?  

Жалісливий лікар погіршує страждання, – говорять в Україні. Відтак, постараюсь бути об’єктивною. Яке святкування українці традиційно вважали здоровим ?

Їж не переїдайся, пий – не перепивайся, говори – не переговорюйся, то й будеш здоров.

 Помірність – мати здоров’я.

Хвороба шукає жирну їжу.

 Гірким лікують, а солодким калічать. 

Від переїдання люди помирають частіше, ніж від голоду.

А яке свято у Великій Британії вважають вдалим?

Їж у волю, а пий у міру.

Живи не для того, щоб їсти, а їж для того, щоб жити.

Одне яблуко в день – здоров’я додає, а від лікаря звільняє.

Звичаї застілля – покарання для розумних, предмет поклоніння для дурнів.

Хто міри не знає – щасливим не буває, - додають французи.

“ Здоров’я це скарб, який завжди з тобою. Розумний запобігає хворобі, а не лікується від неї. Розпустиш черево – доведеться хату продавати, – підтримують китайці.

Не маючи змоги звертатись за лікарською допомогою, спостерігаючи і аналізуючи родинне життя та звичаї і звички сусідів, прості люди створили прості правила здорового святкування і здорового способу життя.

Алкоголь вживали у маленькій дозі, наперстком. Свято душі не потребує підігріву. Солодко пити, та гірко платити,” – зауважують в Ірландії.

З’їсти за столом потрібно небагато, стільки, скільки поміститься у двох жменях, покуштувати кожної страви по ложці. Їжу треба пережовувати довго, їсти повільно, смакуючи кожну страву.

 Коли їж – добре пережовуй, коли говориш – добре обмірковуй,”- вважають у Китаї.

Сміх є  найкращими ліками, вважають у Німеччині, а дружня розмова за столом, спогади про пережите за рік – найкраща приправа до кожної страви.

Рухайся більше – проживеш довше. Після обіду полежи, після вечері походи

,- радять українці, а в Англії продовжують:

Після обіду посидь хвилину, після вечері пройдись на милю. Камінь, який котиться, мохом не обростає!.

Сьогодні бенкет – завтра піст,- стверджують шотландці.  Наступний день після святкування варто зробити розвантажувальним, спожити яблука, узвар, горіхи.

Будьмо здорові і щасливі у Новому році!